Aktualności archiwum
Zarząd Fundacji Radców Prawnych „Subsidio venire” informuje, iż fundacja w ramach prowadzonej działalności uzyskuje środki finansowe, które są mn. przeznaczone dla członków samorządu radców prawnych znajdujących się w trudnej sytuacji osobistej lub zdrowotnej.
Osoby zainteresowane mogą składać przez cały rok wnioski o przyznanie pomocy finansowej na zakup w szczególności: leków, środków medycznych lub specjalistycznych usług medycznych.
Wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz informację dot. uzyskania pomocy finansowej we właściwej miejscowo okręgowej izbie radców prawnych. Wraz z wnioskiem należy złożyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Zarząd Fundacji informuje, iż pomoc będzie przyznana w ramach posiadanych środków.
Załączniki do pobrania można znaleźć poniżej.
W Toruniu trwa trzydniowe spotkanie koordynacyjne osób odpowiedzialnych za wykonywanie zawodu w Okręgowych Izbach Radców Prawnych oraz Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych, w którym wzięli udział Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych – Włodzimierz Chróścik i Wiceprezesi Krajowej Rady Radców Prawnych Zbigniew Tur i Ryszard Ostrowski, a także Główny Rzecznik Dyscyplinarny – Gerard Dźwigała i Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego – Krzysztof Górecki.
Spotkanie otworzył Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych – Włodzimierz Chróścik, który poruszył kwestie dotyczące:
• zmian w ustawie o radcach prawnych,
• informatyzacji samorządu radców prawnych w zakresie działalności wewnętrznej samorządu, w tym potrzeby ujednolicenia systemu w zakresie zdobywanych punktów szkoleniowych w ramach doskonalenia zawodowego,
• legitymacji radców prawnych oraz aplikantów radcowskich w aplikacji mObywatel.
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych podkreślił również, że istotną kwestią w najbliższych miesiącach będzie przygotowanie radców prawnych do nowego obowiązku, jakim jest system e-Doręczeń, w tym celu samorząd radców prawnych rozpoczął już pierwsze publikacje materiałów instruktażowych oraz zaczął przeprowadzać szkolenia dla radców prawnych.
Na dziś i jutro zaplanowane są panele szkoleniowe i dyskusyjne z zakresu wykonywania zawodu radcy prawnego oraz współpracy z pionem dyscyplinarnym, a także inne zakresy tematyczne związane z prawidłowym funkcjonowaniem zawodu radcy prawnego.
Centrum Mediacji Lewiatan
zaprasza na szkolenie:
"Prowadzenie mediacji cywilnych i gospodarczych"
z certyfikatem ZSK: Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych.
100-godzinne szkolenie z mediacji cywilnych i gospodarczych odbędzie się w formie 4 zjazdów weekendowych, które rozpoczynają się 5 kwietnia br. i trwają do 09.06.2024 r. Szczegółowe *terminy zjazdów podane poniżej.
- Kandydat dokonuje REJESTRACJI w IKONGRESIE i potwierdza przez to, że przeczytał Kartę Zgłoszeniową.
- Rejestracja i płatność faktury proforma stanowią jednocześnie potwierdzenie zawarcia Umowy o przeprowadzenie szkolenia.
Dla członków samorządu radcowskiego, którzy zarejestrują się na szkolenie do dnia 20 marca 2024 r. włącznie, zaproponowana została zniżka w wysokości 200 zł od ceny regularnej. W celu skorzystania ze zniżki prosimy o wpisanie, przy rejestracji w formularzu IKONGRES (poniżej) w miejscu FIRMA/INSTYTUCJA skrót Krajowej Izby Radców Prawnych – „KIRP”.
Szkolenie kończy walidacja ZSK (Zintegrowany System Kwalifikacji) kwalifikacji: „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych”.
Terminy:
4 zjazdy po 3 dni piątek i sobota stacjonarnie i jeden (niedziela on line w dniach
- I Zjazd - 5-7.04.
- II Zjazd - 19-21.04.
- III Zjazd - 17-19.05.
- IV Zjazd - 7- 9.06.
Terminy walidacji 17,18.06.2024 r.
Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu? Ponieważ głównym celem szkolenia jest przygotowanie kandydatów do wykonywania zawodu mediatora. Ponadto szkolenie będzie poprowadzone przez znakomitych trenerów z ogromnym doświadczeniem oraz umiejętnością dzielenia się wiedzą:
Grażyna Górska, trenerka ze wspaniałą umiejętnością dzielenia się swoją wiedzą, wprowadzi w arkana warsztatu stosowania parafrazy i innych narzędzi komunikacji interpersonalnej.
Agnieszka Siedlecka-Andrychowicz m.in. wprowadzi w terminologię negocjacji, a także zajmie się omówieniem zasad mediacji, a także obowiązującymi zasadami etyki mediatora,
Mec. Małgorzata Roszkowska jako wykładowczyni studiów podyplomowych z zakresu mediacji na UJ wprowadzi i ugruntuje wiedzę z obszaru mediacji on line, wprowadzi w tajniki techniki w mediacji stacjonarnej a mediacji prowadzonej on line.
Dr Tomasz Cyrol trener i wykładowca podczas wielu szkoleń poprowadzi symulacji mediacji zgodnie z wymogami ZSK.
Dr Tomasz Antoszek – trener i psycholog biznesu, prawnik, który wie, jak przekazywać wiedzę i robi to z wielką przyjemnością - usystematyzuje wiedzę z zakresu prawa cywilnego, przygotowywania dokumentów mediatora i przeprowadzi próbny test egzaminacyjny.
Mec. Cezary Rogula (tbc) mediator, trener z ogromnym praktycznym doświadczeniem poprowadzi zajęcia m.in. przygotowujące do walidacji, powtórzy zagadnienia
z obszaru prawa cywilnego i przepisów dot. mediacji, a także odpowie na wszelkie Twoje pytania i wątpliwości.
Poniżej link do szczegółów szkolenia i rejestracji:
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję promowania mediacji w ramach tygodnia mediacji.
Wyrazy wdzięczności kierujemy do osób, które były gotowe podczas dyżurów osobistych, email oraz telefonicznych: Przemysławowi Szczepanowskiemu, Katarzynie Mireckiej, Tomaszowi Paskalowi, Annie Hopke- Kłopotek, Annie Piórkowskiej, Darii Górniak -Dzioba,
a także tym, którzy organizowali spotkania w sądzie oraz pogadanki z młodzieżą: Katarzynie Skarżyńskiej, Przemysławowi Szczepanowskiemu.
Wyrażamy nadzieję, że liczna nasza obecność świadczy o propagowaniu oraz upowszechnianiu metody polubownego rozwiązywania sporów.
Fundacja Radców Prawnych „Subsidio Venire” w Warszawie we współpracy z Krajową Izbą Radców Prawnych oraz Wolters Kluwer Polska serdecznie zaprasza radców prawnych, na szkolenie, które odbędzie się w dniach 16-19.11.2023r. w hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem
ZA SZKOLENIE UCZESTNIK OTRZYMA 40 PKT. SZKOLENIOWYCH.
Tematyka :
1. Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego i innych ustawach wprowadzone ustawą z dnia 9 marca 2023r.
wykładowca Sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach dr Łukasz Zamojski
Obecnie orzekający w Wydziale X Gospodarczym Sądu Okręgowego w I i II instancji, wykładowca prowadzący szkolenia dla wszystkich zawodów prawniczych, autor wielu publikacji z zakresu prawa spółek i postępowania rejestrowego (w tym autor komentarza do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz monografii pt. Rejestracja spółek. Zagadnienia materialne i procesowe), postępowania cywilnego (współautor komentarza do k.p.c. pod red. P. Rylskiego, dostępnego w Legalisie) w tym z uwzględnieniem przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, klauzulowym i zabezpieczającym, uczestnik i prelegent konferencji naukowych.
2. Psychologiczne podstawy budowania relacji zawodowych.
Oduczanie się kompetencji jako nowy model komunikacji zawodowej.
wykładowca dr hab. n. hum. Anita Frankowiak
Praktyk biznesu, doradca biznesowy, certyfikowany tutor, mentor, dyplomowany coach, kulturoznawca, filolog, komunikolog, specjalista ds. komunikacji międzykulturowej, specjalista z zakresu protokołu dyplomatycznego, wystąpień publicznych oraz trener z 27-letnią praktyką zawodową z międzynarodowym certyfikatem Transforming CommunicationTM nr PL 01050. Profesor na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej) oraz Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie (Instytut Zarządzania i Nauk Technicznych). Przeprowadziła ponad 11 900 godzin szkoleniowych i ponad 2000 doradztwa dla przedsiębiorców udzielając feedbacku oraz pomagając im przy budowaniu strategii rozwojowych, założeń organizacyjnych firmy, planów naprawczych i w eksporcie produktów na rynki międzynarodowe. Zrealizowała ponad 200 godzin indywidualnego i grupowego wsparcia coachingowego, w tym także dla przedsiębiorców. Ma ponad 300 referencji i opinii nt swojej pracy, jakości szkoleń, warsztatów oraz zrealizowanego doradztwa. Wszystkie one poświadczają wysoką jakość oferowanych przez Instytut Dyplomacji usług i zachęcają do stałej współpracy.
Koszt uczestnictwa w szkoleniu dla radców prawnych wynosi 1640 zł od uczestnika.
Szkolenie przeznaczone jest wyłącznie dla radców prawnych.
W ramach kosztów oferujemy Państwu nie tylko szkolenie z wybitnymi wykładowcami, ale również zakwaterowanie w czterogwiazdkowym Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem w pokojach 2-osobowych. Hotel usytuowany jest na zboczu Polany Szymoszkowej, z której rozciągają się fantastyczne widoki na tatrzańską panoramę. W hotelu znajduje się strefa spa & wellness , zewnętrzne jacuzzi, kort tenisowy.
Nie rezerwujemy pokoi jednoosobowych. W przypadku zainteresowania noclegiem w pokoju jednoosobowym prosimy o kontakt wyłącznie z hotelem.
Rezygnacja z udziału w szkoleniu, potwierdzona mailowo subsidiovenire@kirp.pl, jest możliwa najpóźniej na 14 dni przed jego rozpoczęciem.
Rezygnacja późniejsza, bez względu na jej przyczynę, powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału.
Zapraszamy
Prezes Zarządu
Fundacji Radców Prawnych
„Subsidio Venire”
W dniach 16-20 października 2023 r. obchodzimy w Polsce Tydzień Mediacji, którego celem jest promowanie idei mediacji i alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów.
Rzecznik Finansowy jako notyfikowany podmiot ADR (Alternative Dispute Resolution), który oferuje unikalne rozwiązania w dziedzinie pozasądowego rozwiązywania sporów w obszarze usług finansowych, również włącza się aktywnie w te obchody.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, który w tym roku przypada 19 października Biuro Rzecznika Finansowego dostarczy informacji i wsparcia wszystkim zainteresowanym postępowaniem polubownym.
Nasi eksperci odpowiedzą na pytania i przedstawią proces pozasądowego rozwiązywania sporów przy Rzeczniku.
Zachęcamy do skorzystania z dwóch dostępnych opcji:
- Zadzwoń pod numer telefonu: +48 22 333 73 31 między godziną 10:00 a 14:00.
- Odwiedź jedno z biur Rzecznika Finansowego między godziną 10:00 a 14:00.
(Warszawa, ul. Nowogrodzka 47A, Olsztyn, ul. Prosta 1/2 lok. 5, Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 22 lok. 1)
Informacja o dyżurach ekspertów Biura Rzecznika Finansowego w dniu 19.10.2023:
W dniu 3 października, przy prawdziwie wakacyjnej pogodzie odbyło się cykliczne jesienne spotkanie radców prawnych Seniorów. Spotkanie odbyło się w Restauracji Mio Piano i było doskonałą okazją do wymiany zdań, podzielenia się wspomnieniami i spostrzeżeniami w miłym towarzystwie.
Uprzejmie informujemy, że w związku z bardzo dużym zainteresowaniem szkoleniem dotyczącym najnowszych zmian przepisów KPC w załączniku przesyłamy informację o dodatkowym szkoleniu w trybie online.
„Najnowsze zmiany przepisów kodeksu postępowania cywilnego wprowadzone ustawą z dnia 9 marca 2023 r.”
Prelegent: dr hab. prof. UMK Agnieszka Laskowska-Hulisz, radca prawny;
Dodatkowy termin: 21 października 2023 roku w godz. 10.00-14.00 (sobota);
Szkolenie: w trybie online.
Szczegółowe informacje w załączeniu.
Szanowni Państwo
Serdecznie zapraszamy na konferencję pt. Podatki a upadłość i restrukturyzacja, która odbędzie się w dniach 16-17 października 2023 r., (Izbicko k/Opola)
Szczegółowy program w załączniku.
Szanowni Państwo
W dniu 27 września 2023r. w Sali Weneckiej Pałacu Dąmbskich w Toruniu Dziekan Rady OIRP wToruniu wraz z piętnastoma przedstawicielami władz samorządów zaufania publicznego działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego podpisał Kujawsko-Pomorskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego.
Skan Porozumienia w załączniku..
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do programu szkoleniowego #IURIDICOMasterClass: English for Law z zakresu prawniczego języka angielskiego.
Obecnie prowadzimy zapisy:
- TOLES - przygotowanie do egzaminu HIGHER i ADVANCED
- Charting Contract Law: Comparative Perspectives on Contract Drafting Principles
- English for Law by TransLegal & IURIDICO – KURS MODUŁOWY
www.translegal.com/dictionary/pl/
|
W związku z obowiązkiem Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych corocznego przedłożenia wykazów:
-radców prawnych deklarujących gotowość udzielania nieletnim pomocy prawnej z urzędu (lista A)
-pozostałych radców prawnych uprawnionych do obrony według przepisów ustawy o radcach prawnych (lista B)
w załączeniu przekazujemy skan pisma Dziekana Rady OIRP w Toruniu Ryszarda Wilmanowicza z prośbą o zadeklarowanie gotowości udzielania nieletnim pomocy prawnej w 2024 roku.
Na Państwa deklaracje czekamy do dnia 10 października 2023 r.
UWAGA: Osoby, które w ubiegłym roku zadeklarowały gotowość udzielania nieletnim pomocy prawnej z urzędu nie muszą dokonywać zgłoszenia - zostaną ujęte w tegorocznym wykazie. O ile jednak chciałyby zrezygnować z pełnienia dyżurów prosimy o stosowną informację.
Fundacja Radców Prawnych „Subsidio Venire” w Warszawie we współpracy z Krajową Izbą Radców Prawnych oraz Wolters Kluwer Polska serdecznie zaprasza radców prawnych, na szkolenie, które odbędzie się w dniach 19 – 22 października 2023r. w hotelu „Pegaz” w Krynicy Zdrój.
ZA SZKOLENIE UCZESTNIK OTRZYMA 40 PKT. SZKOLENIOWYCH.
Tematyka :
1. ZAGADNIENIA KOSZTÓW SĄDOWYCH W SPRAWACH CYWILNYCH
1. Zasady orzekania o kosztach sądowych w orzeczeniu kończącym postępowanie
2. Zwolnienie od kosztów sądowych przy szczególnym uwzględnieniu problematyki przedsiębiorców
3. Wynagrodzenie radcy prawnego jako pełnomocnika z wyboru
a. Wniosek o wynagrodzenie
b. Zwrot wydatków
c. Spis kosztów
4. Wynagrodzenie radcy prawnego jako pełnomocnika z urzędu
5. Wynagrodzenie radcy prawnego jako kuratora procesowego
2. ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNOPRAWNA CZŁONKÓW ORGANÓW OSÓB PRAWNYCH ZA ZOBOWIĄZANIA TYCH OSÓB WYPADEK ICH NIEWYPŁACALNOŚCI
1. Zagadnienia materialnoprawne
a) Odpowiedzialność na zasadach ogólnych (art. 415 k.c.)
b) Odpowiedzialność na zasadzie art. 21 ust. 3 Prawa upadłościowego
c) Odpowiedzialność na zasadzie art. 299 Kodeksu spółek handlowych
d) Odpowiedzialność na zasadzie art. 116 Ordynacji podatkowej
e) Odpowiedzialność na zasadzie art. 31 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
f) Wpływ epidemii COVID-19 na odpowiedzialność za zobowiązania na wypadek niewypłacalności
g) Zakres roszczeń odszkodowawczych
2. Zagadnienia procesowe:
a) właściwość sądu
b) ciężar dowodu
c) formy obrony dłużnika
d) dowód na wysokość na szkody
wykładowca Sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie – Zbigniew Miczek
Aktualnie wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz OIRP w Krakowie i OIRP w Rzeszowie. Od 2017 roku jest wykładowcą na studiach podyplomowych organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu prawa karnego gospodarczego, prawa zamówień publicznych oraz z zakresu prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i finansowanego. Uczestniczył w pracach zespołów: Ministra Sprawiedliwości ds. reformy prawa upadłościowego, Ministra Gospodarki do spraw systemowych rozwiązań w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych, ułatwiających wykonywanie działalności gospodarczej – Ministra Gospodarki ds. prawa gospodarczego. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu procedury cywilnej, prawa gospodarczego i upadłościowego. W swoich zainteresowaniach naukowych skupia się̨ na ekonomicznych aspektach sporów i procesów sądowych, roli biegłego w postępowaniach sądowych, przyczynach niewypłacalności, podmiotowości przedsiębiorców, eliminowaniu ryzyka związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na styku przedsiębiorcy z organami władzy publicznej, wpływem postępowań sądowych na efektywność prowadzenia biznesu oraz jawności publicznej funkcjonowania sądów.
3. Szantaż emocjonalny. Jak bronić się przed manipulacją?
„Wymiana głasków między ludźmi”. O grach i rolach psychologicznych praktycznie.
wykładowca dr hab. n. hum. Anita Frankowiak
Praktyk biznesu, doradca biznesowy, certyfikowany tutor, mentor, dyplomowany coach, kulturoznawca, filolog, komunikolog, specjalista ds. komunikacji międzykulturowej, specjalista z zakresu protokołu dyplomatycznego, wystąpień publicznych oraz trener z 27-letnią praktyką zawodową z międzynarodowym certyfikatem Transforming CommunicationTM nr PL 01050. Profesor na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej) oraz Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie (Instytut Zarządzania i Nauk Technicznych). Przeprowadziła ponad 11 900 godzin szkoleniowych i ponad 2000 doradztwa dla przedsiębiorców udzielając feedbacku oraz pomagając im przy budowaniu strategii rozwojowych, założeń organizacyjnych firmy, planów naprawczych i w eksporcie produktów na rynki międzynarodowe. Zrealizowała ponad 200 godzin indywidualnego i grupowego wsparcia coachingowego, w tym także dla przedsiębiorców. Ma ponad 300 referencji i opinii nt swojej pracy, jakości szkoleń, warsztatów oraz zrealizowanego doradztwa. Wszystkie one poświadczają wysoką jakość oferowanych przez Instytut Dyplomacji usług i zachęcają do stałej współpracy.
Koszt uczestnictwa w szkoleniu dla radców prawnych wynosi 1290 zł od uczestnika.
W ramach kosztów oferujemy Państwu nie tylko szkolenie z wybitnymi wykładowcami, ale również zakwaterowanie w czterogwiazdkowym Hotelu Pegaz (ul. Czarny Potok 28) w pokojach 2-3 osobowych, a na Państwa życzenie nawet w studiach 4 osobowych. To nowoczesny obiekt wtopiony w urokliwe zbocza Beskidu Sądeckiego. Położony naprzeciwko hotelu stok Jaworzyna Krynicka oferuje szlaki turystyczne, rowerowe, ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. Warto zwiedzić „ perłę poleskich uzdrowisk” czyli miasto Krynica Zdrój. W cenie pobytu w hotelu zawarte jest nieograniczone korzystanie z siłowni, sauny, basenu, jacuzzi oraz Wi-Fi. Dla gości monitorowany parking w cenie pobytu.
Zapraszamy
Prezes Zarządu
Fundacji Radców Prawnych
„Subsidio Venire”