Informacja Przewodniczącej Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia
egzaminu radcowskiego z siedzibą w Toruniu
dla zdających egzamin radcowski w dniach 11-13 marca 2015 r. o wymogach technicznych dotyczących przygotowania i przeprowadzenia egzaminu radcowskiego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego oraz o sposobie użycia tego sprzętu przy rozwiązywaniu zadań egzaminu radcowskiego.
Informuję, iż zgodnie z § 9a ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 24 września 2009 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego ( Dz. U. z 2013 r., poz. 1196) stosowanymi z mocy art. 30 ust.1 ustawy „deregulacyjnej” rozwiązywanie zadań z egzaminu radcowskiego następuje w formie odręcznej lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego.
W przypadku wyboru rozwiązywania zadań przy użyciu własnego sprzętu komputerowego zdający ponosi ryzyko związane z użyciem własnego sprzętu komputerowego i zainstalowanego na nim oprogramowania, powodujące brak możliwości rozwiązania zadania z egzaminu radcowskiego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. W takim przypadku zdający może przystąpić do rozwiązywania zadania w formie odręcznej, jednakże czas trwania tej części egzaminu radcowskiego nie ulega odpowiedniemu przedłużeniu, co odnotowuje się w protokole z przebiegu egzaminu radcowskiego. ( § 9a ust. 4 cyt. rozporządzenia )
W przypadku wystąpienia w trakcie trwania egzaminu radcowskiego jakichkolwiek okoliczności wyłączających możliwość korzystania z własnego sprzętu komputerowego zdający sporządzają pracę zawierającą rozwiązanie zadania - w formie odręcznej, jednakże czas trwania tej części egzaminu radcowskiego nie ulega przedłużeniu. Powyższe odnotowuje się w protokole z przebiegu egzaminu radcowskiego. ( § 9a ust. 5 cyt. rozporządzenia )
Zdający rozwiązując zadanie przy użyciu własnego sprzętu komputerowego, w każdym momencie zdawania egzaminu radcowskiego może zrezygnować z tej formy rozwiązywania zadań i sporządzić pracę zawierającą rozwiązanie zadania w formie odręcznej, jednakże czas trwania tej części egzaminu radcowskiego nie ulega przedłużeniu. W takim przypadku przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub jego zastępca informuje zdającego o możliwości i sposobie odbioru od zdającego dotychczas sporządzonej pracy zawierającej rozwiązanie zadania, jeśli została zapisana przez zdającego, w celu kontynuowania rozwiązania zadania w formie odręcznej. Powyższe odnotowuje się w protokole z przebiegu egzaminu radcowskiego. ( § 9a ust. 6 cyt. rozporządzenia )
Jednocześnie informuję, iż według ustaleń Ministerstwa Sprawiedliwości minimalne wymagania techniczne jakie powinien spełniać komputer zdającego do poprawnego działania aplikacji egzaminacyjnej są następujące:
-
procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik;
-
512 MB pamięci RAM (zalecane 1024MB);
-
system operacyjny (32/64-bit): Windows XP SP3; Windows Vista; Windows 7; Windows 8 Windows 8.1;
-
zainstalowany program Microsoft .NET Framework 3.5 SP1;
-
100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera;
-
wolny port USB;
-
konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera;
-
odinstalowany program antywirusowy;
-
wyłączony wygaszacz ekranu;
-
opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja” / „wysoka wydajność”;
-
zegar komputera ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem;
-
wyłączone aktualizacje automatyczne.
Uwagi:
-
Aplikacja nie może być uruchamiana na maszynach wirtualnych.
-
Na egzaminie dopuszczalne jest korzystanie wyłącznie z myszek i klawiatur przewodowych.
-
Ekrany dotykowe na czas egzaminu zostaną zablokowane przez aplikację.
Należy też mieć na uwadze, że zainstalowane na komputerze zdającego i pracujące w tle inne aplikacje mogą spowolnić działanie aplikacji egzaminacyjnej, dlatego sugerowane jest odinstalowanie zbędnych aplikacji na czas trwania egzaminu.
Mając na uwadze powyższe - w myśl § 9a ust. 3 cyt. rozporządzenia – informuję, że w terminie do dnia 18 lutego 2015 r. zdający egzamin radcowski winien złożyć pisemną informację o wyborze sposobu rozwiązywania zadań egzaminu radcowskiego. W przypadku wyboru rozwiązywania zadań przy użyciu własnego sprzętu komputerowego zdający składa także pisemne oświadczenie o akceptacji warunków związanych z użyciem własnego sprzętu komputerowego, zawierające deklarację, że znane są mu zagrożenia, o których mowa w § 9a ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 24 września 2009 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego ( Dz. U. z 2013 r., poz. 1196). Niezłożenie tego oświadczenia oznacza wybór formy odręcznej rozwiązywania zadań z egzaminu radcowskiego.
Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej
do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego
z siedzibą w Toruniu
SSA Dorota Rostankowska